Rektörün Mesajı

Değerli MEF Üniversitesi Adayları,
 
MEF Üniversitesi, geleneksel eğitim-öğretim sistemi yerine, dijital teknolojinin tüm hayatımıza egemen olduğu bir dünyada, günümüz Z Kuşağı’nın ve sonrasının eğitimini amaçlayan, aktif öğrenme yöntemi ‘‘Flipped Learning”i tüm programlarında uygulayarak kurulan bir eğitim ve araştırma kurumudur. MEF farklı seçeneklerdeki lisans programlarıyla dünya yükseköğretimine yenilikler getirme ve öncülük etme hedefiyle kurulmuştur. MEF Üniversitesi, girişimcilik, inovatif düşünce ve yaratıcılığı ön planda tutan, küresel ve yerel katma değer yaratan bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.
 
MEF Eğitim Kurumları, 1972 yılından bu yana eğitimde yeniliklerin, farklılıkların ve kalitenin simgesi olmuş̧ ve başardıklarıyla ülkemiz eğitim sistemine birçok önemli katkı sağlamıştır. Düşünen, sorgulayan ve belli bir dogmaya takılıp kalmadan bilimin ışığında yürüyen, MEF Eğitim Kurumları’nda bugüne kadar eğitim görmüş̧ iki yüz binden fazla MEFli ise bu başarının en büyük kanıtıdır. MEF Eğitim Kurumları’nın yükseköğretime yansıması olan MEF Üniversitesi de bilimi disiplinlerarası kullanabilen, cesur, girişimci, daha iyi bir dünya inşa etmek için geleceğe hazır gençler yetiştirme hedefiyle, farklı bir öğrenme yöntemi anlayışıyla kurularak yenilikçi MEF Eğitim Kurumları’nı yükseköğretim düzeyinde taçlandırmıştır.
 
MEF Üniversitesi, nitelikli akademik kadrosuyla, algısı farklı çalışan yeni nesil karşısına, bugüne kadarki öğrenme yöntemlerini değiştirmek, eğitim-öğretimi yeni nesle uygun hale getirmek, sınırları yok ederek niteliklerini artırmak için yola çıktı. Biz 2014’te Flipped Learning’i dünyada tüm programlarında uygulayan ilk üniversite olduk. Edindiğimiz bu misyon ile kurulduğumuz ilk günden bu yana durmadan çalışıyoruz.
Şimdi bazı başarılarımızı sizlerle paylaşacağım:
 
•2014 yılından beri MEF Üniversitesinin bu deneyimlerini ABD Rektörler Kongresi başta olmak üzere dünya yükseköğretim kongrelerinde Rektör olarak ben ve arkadaşlarım sunumlar yaparak paylaştık.
 
•2016’da Flipped Learning (Aktif Öğrenme) deneyimlerimizi İngiltere’nin yayınevi Emerald ile kitaplaştırdık. Şu anda ABD’den Hindistan’a kadar birçok üniversiteden sistemimizi incelemek için gelen ziyaretçilerimiz oluyor ve tarafımıza iletilen davetler alıyoruz.
 
•2018 Haziran’da dünya yükseköğretiminin seçkin üniversitelerinin katıldığı ve özel sektörün organize ettiği Londra’daki Eğitim Teknolojileri Konferansı’nda davetli ana konuşmacılardan biri olarak MEF’in yeniliklerini anlattım.
 
•Merkezi Amerika’da olan Dünya Flipped Learning (Aktif Öğrenme) Girişimi Şubat 2018’de yayınladığı bir haberde, Flipped Learning standartlarını dünyanın en saygın üniversitelerinden Harvard, Stanford ve MEF Üniversitesindeki öncülerle belirlediğini duyurdu.
 
• Mayıs 2018’de ABD’de yayınlanan “Flipped Learning 3.0” adlı uluslararası derginin ikinci sayısı kapağında MEF Üniversitesi Rektörü olarak ben, Haziran 2018’de yayınlanan üçüncü sayısında ise Öğrenme ve Öğretme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Dr. Caroline Fell Kurban kapak olarak yer aldı.
 
•Üç uluslararası yayınevi ile ‘‘Uyarlanabilir Eğitim Platformu İşbirliği” yaptık. Yapay zeka sayesinde kendini öğrenciye adapte ederek kişisel öğrenme ortamı sağlayan “Adaptive Learning”i MEF Üniversitesinde hayata geçirdik. Şu anda 3 yayın evi ile çalışarak öğrencilerimize yapay zeka destekli kaynaklardan ücretsiz yararlanma olanağı sağlıyoruz.
 
•Aktif Öğrenme Yöntemi Flipped Learning ile kurulan MEF’in tüm bilgi ve birikimleri Flipped Learning Küresel İnisiyatifi (FLGI) tarafından Harvardlı Prof. Eric Mazur’un ön sözü ile 2019 Haziran ve 2019 Eylül’de olmak üzere iki farklı kitap olarak ABD’de yayımlandı.
 
•2019’da MEF Üniversitesinde final sınavları ile ölçme değerlendirme yerine, proje bazlı ölçme değerlendirme modeline geçildi.
 
•Ülkemizde 2020 Mart ayında başlayan pandemi döneminde MEF Üniversitesi kurulduğundan bu yana yaptığı altyapı yatırımı sayesinde Türkiye’de ilk online eğitime geçen üniversitelerden oldu.
 
•ÜniAr (Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı)’nın öğrenci değerlendirmesiyle 2020’de yaptığı Covid-19 Döneminde Üniversitelerde Uzaktan Eğitim: Gençler Dersler Nasıl Gidiyor? Araştırmasına göre Uzaktan Eğitimi Sürecini En İyi Yöneten Vakıf Üniversiteleri sıralamasında MEF Üniversitesi 1. oldu.  
 
•Dünyada 100 milyonunun üzerinde kullanıcısı bulunan, en eski ve en büyük eğitim teknoloji platformu Blackboard tarafından dünyada “Öğretme ve Öğrenme” ödülünü alan ve Amerika’dan Johns Hopkins Üniversitesi’nin de içinde olduğu 10 üniversiteden biri MEF Üniversitesi olmuştur.
 
Tüm yaşanan bu yerel ve global gelişmeler MEF’in artık dünyada yükseköğretimde Flipped Learning’te ve eğitimin dijitalleşmede alanında öncü ve yenilikçi uluslararası bir kurum olduğunu göstermiştir.
 
Türkiye’nin ve İstanbul’un finans, ticaret merkezi Maslak’ta yer alan kampüs alanımız ile sizlere güvenli ve nitelikli öğrencilik hayatı sunuyoruz. Bu enerjiyi yasamak ve geleceğe giden bu yolculukta bizlere katılmanız için sizleri MEF Üniversitesine davet ediyoruz.
 
İyi dileklerimle,
 
Prof. Dr. Muhammed ŞAHİN
Rektör

Özgeçmiş

sahinm@mef.edu.tr

www.mef.edu.tr

web.itu.edu.tr/sahin

twitter.com/Muhammed__Sahin

facebook.com/MuhammedSahinITU

facebook.com/MuhammedSahin.ITU.MEF

youtube.com/MuhammedSahinITU

flickr.com/photos/muhammed_sahin

linkedin.com/in/muhammedsahinitu

logo
Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. No. 4 34396 Sarıyer - İstanbul