Önce Güvenlik

Not: Bu makale Cybint Solutions web sitesinden alıntılanarak Türkçeye çevrilmiş ve yayınlanmıştır. Orijinal makaleye bu linkten ulaşabilirsiniz.

 1. Hedef Olduğunuzu Unutmayın

  Saldırganlar için cazip bir hedef olduğunuzun farkına varın. Asla "Benim başıma gelmez." demeyin. 

 2. Sekiz Karakter Asla Yeterli Değil

  İyi bir şifre yönetimi uygulayın. Aynı şifreyi birden fazla siteyle kullanmayın, mutlaka farklı türde karakterlerle güçlü bir kombinasyon yapın. Şifrelerinizi başkalarıyla paylaşmayın, herhangi bir yere yazmayın ve özellikle post-ite yazıp monitörünüze yapıştırmayın.

 3. Kilitleyin

  Cihazlarınızı asla başıboş bırakmayın. Eğer bilgisayarınızı bilgisayarınızı, cep telefonunuzu, tabletinizi bir süre bırakmanız gerekirse, ne kadar kısa olursa olsun, mutlaka başkalarının kullanmasını engellemek için kilitleyin. Eğer taşınabilir bellek ve depolama cihazlarında hassas bilgilerinizi saklıyorsanız bunları da kilitlediğinizden emin olun. 

 4. Tıklarken Dikkat Edin

  Epostaların eklerini açarken her zaman dikkatli olun. Eğer beklemediğiniz veya şüpheli bir e-posta ise asla açmayın. Bir linki tıklarken iki defa kontrol edin. Aksi takdirde kötü niyetli kişiler yazım hatalarını kullanarak sizi zararlı bir web sayfasına götürebilir. Sahte bir web sayfasını tespit edebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? O zaman dikkatinizi test edin.

 5. Gezinirken Dikkatli Olun

  Banka işlemleri, alışveriş gibi hassas işlemleri sadece sizin erişiminiz olan bir cihazdan ve sadece güvendiğiniz bir ağ üzerinden yapılmalıdır. Arkadaşınızın telefonu, genel kullanıma açık bilgisayar veya bir cafenin WiFi ağı, bilgileriniz kopyalanabilir veya çalınabilir. 

 6. Yedekleyin

  Verilerinizi düzenli olarak yedekleyin, ayrıca anti-virüs uygulamanızın güncel olduğundan emin olun. 

 7. Fiziksel Sibergüvenlik

  Bilgisayarınıza bağladığınız cihazlar konusunda özenli davranın. Zararlı yazılımlar flash bellekler, harici depolama aygıtları ve hatta cep telefonlarından bile bulaşabilir.

 8. Daha Az Hassas Bilgi Paylaşın

  Sosyal medyada hangi bilgilerinizi paylaştığınıza dikkat edin. Suçlular sizinle arkadaş olduklarında gittiğiniz okul, çalıştığınız yer, gittiğiniz tatil destinasyonu gibi inanılmaz miktarda bilginize erişebilir. Bu bilgileri kullanarak daha değerli verilerinize ulaşabilir. 

 9. "Aradaki Adam"ı Aradan Çıkartın

  Saldırganların sizi manipüle ederek kritil bilgilerinize ulaşabilecekleri sosyal mühendislik girişimlerine dikkat edin. Eğer biri sizi arayarak veya eposta ile hassas bilgilerinizi sorarsa "Hayır" demek her zaman daha güvenlidir. Ondan sonra bilgilerinizi sorduğu iddia edilen kişi veya kurumlara doğrudan ulaşarak bu girişimi doğrulayabilirsiniz.

 10. Hesaplarınızı Takip Edin

  Tüm hesaplarınızı şüpheli işlemlere karşı takipte olun. Eğer size tanıdık gelmeyen bazı hareketlilikler görürseniz, bu hesabınızın ele geçirildiği anlamına gelebilir. 

logo
Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. No. 4 34396 Sarıyer - İstanbul