Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Doktora Programı

MEF Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Doktora program, alanında uzmanlaşmak üzere yüksek lisans programlarının ilgili alanlarından yetişmiş profesyonelleri ve akademisyen olmak isteyen adayları davet etmektedir.

Doktora adaylarının, veri bilimleri, bilgisayar bilimleri ve yapay zekâ alanlarında bilimsel araştırma yapma yeteneği kazanmalarının yanı sıra hem akademik hem de Ar-Ge alanlarında gelişme göstererek kurumlarına destek vermeleri hedeflenmektedir. BBM doktora alanından mezun olacak adayların, firmaların Ar-Ge birimleri ile Üniversitelerin ilgili araştırma enstitülerinde araştırmacı olarak devam etmeleri teşvik edilecektir.

Ülkemizde bilgisayar bilimleri ve mühendisliği yüksek lisans eğitimi almış doktora adaylarının, katkı verebilecekleri alana göre, örneğin yazılım mühendisliği, akıllı ağ yönetimi ve IoT, iş zekâsı analitiği, büyük veri analitiği, sistem analizi, iş analizi, bulut hesaplama yönetimi, veri bilimi ve mühendisliği, yapay zeka, makine öğrenmesi, örüntü ve görüntü işleme ve benzeri uzmanlık alanlarında gelişimlerini yönetebilmek adına Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği doktora programına güçlü adayların alınması hedeflenmektedir.

Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği doktora programı, Ülkemizde ve İstanbul’da birçok Üniversitemizde bulunmakla beraber Maslak’ta ulusal ve uluslararası iş merkezlerinin kalbinde farklı bakış açıları ile hem gençleri yönlendirmek hem de TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın ortaya koymuş olduğu “2023 yılında 500 bin yazılımcı yetiştirilmesi” hedefine katkıda bulunabilmek de hedeflenmektedir.

BBM doktora programı ile bu alandaki uzman açığını kapatmak için eğitim ve araştırma imkânı sunmak, ayrıca hedeflerimiz arasında bulunmaktadır. Bilgi Teknolojileri alanında Tübitak Teydeb projeleri yürütmekte olan firmalarımızın Araştırma ve Geliştirme süreçlerini iyileştirebilmek için doktora öğrencilerinin yetiştirilmesine de katkıda bulunacağımıza inancımız tamdır.

Dersler İstanbul’un merkezinde MEF Üniversitesi’nin Maslak’taki kampüsünde verilmekte, kamu ve özel sektörde çalışan öğrencilerin de işlerini aksatmadan programa katılabilmeleri için hafta içi 18:30-21:30 saatleri arasında ve hafta sonu ders yapılmaktadır.