Dersdem

Pandemi Sürecinde DERSDEM BİREBİR | Ders Çalıştırma Projesi

MEF Eğitim Fakültesi’nin birinci sınıfta zorunlu Eğitim Bilimlerine Giriş dersi vardır. Bu dersi alan her MEF Eğitim Fakültesi öğrencisi, akademik desteğe ihtiyacı olan fakat bu desteğe sosyo ekonomik nedenlerden ulaşamayan bir (veya birkaç) ilkokul, ortaokul veya lise öğrencisine 25 saat ders çalıştırarak toplum hizmeti yapmakla yükümlüdür. MEF Okulda Üniversite Kulübü DERSDEM BİREBİR Ders Çalıştırma Projesinin amacı, MEF Eğitim Fakültesi öğrencileri ile desteğe ihtiyacı K12 öğrencilerini buluşturarak K12 öğrencilerinin akademik ve sosyal gelişimlerini desteklemek ve üniversite öğrencilerinin topluma karşılıksız katkıda bulunma ve paylaşma gibi değerleri yaşayarak kazanmasını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda MEF Okulda Üniversite Kulübü yalnızca MEF Eğitim Fakültesi’nden değil, diğer bütün fakülte ve üniversitelerden de gönüllü kabul ederek mümkün olan en çok sayıda K12 öğrencisine ulaşmaya çalışmaktadır. 

2014, MEF Okulda Üniversite Kulübü’nün üniversite öğrencilerini K12 öğrencileriyle buluşturarak ilk gönüllü derslerini başlattığı seneydi. Bugüne kadar yüzlerce üniversite öğrencisi binlerce ilkokul ve ortaokul öğrencisine bir karşılık beklemeden ders çalıştırdı. Altı yıl boyunca üniversiteli öğrenciler ve K12 öğrencileri okullarda buluştu ve derslerini sınıflarda gerçekleştirdi. 

Üniversite öğrencilerinin öğretme ve K12 öğrencilerinin öğrenme heyecanını okul çatıları altında bir araya getiren bu dersler ile enerjimiz her zaman canlanmaya ve büyümeye devam etti. Futbolu çok seven ama ders işlerken yeterince odaklanamayan öğrencisini “İyi dinlersen ders aralarında futbol oynayabiliriz.” sözleriyle daha iyi bir öğrenci olmaya teşvik eden, öğrencilerinin başarısını artırmak için materyaller ve oyunlar tasarlayan, öğrencilerine kitap hediye eden üniversiteli gönüllülerimiz; kendisine ders çalıştıran üniversite öğrencisine şiir yazan, sınıfta sürpriz Öğretmenler Günü kutlaması düzenleyen K12 öğrencilerimiz oldu. 

COVID-19’un ülkemizi de açıkça tehdit etmeye başlamasıyla birlikte MEB, okulların kapatılmasına ve uzaktan eğitime başlanmasına karar verdi. Bu kararlar, üniversite ve K12 öğrencilerimizin dersleri için artık okullarda buluşamayacağı anlamına geliyordu fakat toplamda dört ay sürmesi planlanan derslerin henüz yarısına gelinmişti. Üniteler ve konular yarım kalmış, öğretilecek ve öğrenilecekler henüz bitmemişti. Derslerin her şeye rağmen devam etmesi gerekiyordu. MEF Okulda Üniversite Kulübü olarak bunu sağlamak için harekete geçtik ve MEF Üniversitesi Blackboard ekibinin desteği ile Blackboard çevrimiçi eğitim platformunda biz de yerimizi aldık.

Üniversite ve K12 öğrencilerimiz Blackboard linkleri aracılığıyla çevrimiçi ortamda buluşmaya ve ders yapmaya başladılar. 2014, yüz yüze derslerin başladığı tarihti, 2020 ise ilk çevrimiçi derslerimizin gerçekleştirildiği tarih oldu. 

16 Marttan beri devam eden çevrimiçi dersler kapsamında üç farklı fakülte ve iki farklı üniversiteden 48 üniversite öğrencisi 334 ders verdi. Verilen dersler arasında Türkçe, İngilizce, Matematik ve Sosyal Bilgiler yer alıyor. Ders çalıştırmak için Kulübümüzde gönüllü olan üniversite öğrencilerinin sayısı karantina sürecinde 43’ten 48’e, ilkokul ve ortaokul öğrencilerimizin sayısı ise 56’dan 108’e ulaştı. Bu zor zamanda da üniversite öğrencilerimizin çabaları ve K12 öğrencilerimizin istekliliği sayesinde enerjimiz canlanmayı ve büyümeyi hiç bırakmadı. Değişen tek şey, okul çatıları altında bir araya getirdiğimiz ve beslediğimiz öğretme ve öğrenme heyecanının çevrimiçi bir platforma taşınması oldu.