5 Temmuz - 2 Ağustos 2024 tarihleri arasında önceden randevulaşmak koşuluyla gelip program koordinatörü ile yüz yüze görüşebilir, laboratuvarlarımızı gezebilirsiniz. Randevu için: ayhant@mef.edu.tr  

Mekatronik ve Robotik Mühendisliği Yüksek Lisans Programları

Mekatronik, bir sistemin işlevselliğini geliştirmek için ürün tasarımı ve üretiminde mekanik, elektronik, kontrol teorisi ve bilgisayar biliminin işbirliğini hedefleyen yaklaşımdır. Robotik ise otomasyonda kullanılan robotların tasarımı, yapımı ve işletimi ile ilgilenen teknoloji olarak tanımlanabilir.  Otomasyon firmalarından robot üretim tesislerine; enerji dağıtımından imalat sektörüne kadar akıllı sistemlerin olduğu her yerde yapay zeka, elektronik ve mekanik disiplinlerinden yararlanılır. Bu nedenle günümüzde ekonomik olarak önem kazanan otonom araçlar, elektrikli/hibrid arabalar, insansız hava araçları, insansı robotlar, afet ve keşif robotları, fabrika otomasyonu ve daha fazlası mekatronik disiplini yaklaşımı ile geliştirilen teknolojiler arasında yer almaktadır. Bir elektronik, makine ya da bilgisayar mühendisi bu akıllı sistemlere kendi penceresinden bakar; sistemlerin verimli çalışmasını sağlayan ise disiplinler arası işbirliğidir.

Bugün sadece fabrika ve üretimde verimliliğin değil; fabrikalara hızlı entegrasyonun, üretkenliğin, ve esnekliğin de geliştirilmesi hedeflenir. Çünkü hareket kontrolünün yanı sıra veri iletişimini ve üretim teknolojilerini de içeren Sanayi 4.0 evresi bunu getirmiştir. MEF Üniversitesi Mekatronik ve Robotik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Sanayi 4.0 evresinin gerisinde kalmamak için robotik ve mekatronik sistemleri anlayan, kullanan ve geliştiren kişiler yetiştirmek amacıyla tasarlanmıştır.

Dersler kuramsal ve uygulamalı olarak, kamu ve özel sektörde çalışan öğrencilerin de işlerini aksatmadan programa katılabilmeleri için hafta içi 18:30-21:30 saatleri arasında yapılmaktadır.