Erasmus+ ve İkili Değişim Anlaşmaları

Uluslararası değişim programları, öğrencilere hem akademik yönden katkı sağlar hem de dil becerilerini, kültürlerarası ve sosyal yetilerini, özgüvenlerini geliştirir. Bu deneyimler öğrencilerin yurtdışında lisansüstü eğitime kabul edilmelerini kolaylaştırır ve işverenler nezdinde öğrencilerin istihdam edilebilirliğini artırır. 

MEF Üniversitesi, ilk akademik yılından itibaren Erasmus+ programında yer almaktadır. Bu kapsamda hem öğrenciler için öğrenim ve staj hareketliliği hem de akademik kadro için ders verme ve eğitim alma hareketliliği ve stratejik işbirlikleri sağlanmaktadır. Fakültemiz müfredatının %30 İngilizce olması ve İngilizce seçmeli ders çeşitliliği, öğrencilerimizin yurtdışında yabancı dilde ders alma becerilerini geliştirmek ve değişim programı kapsamında yabancı öğrencilerin Fakültemizi tercih etmelerini sağlamak yönlerinden belirleyicidir. Fakültemizde sunulmakta olan yabancı dildeki seçmeli derslerin güncel listesi ve ders içerikleri için lütfen tıklayınız.

Hâlihazırda hem lisans hem yüksek lisans öğrencilerimiz arasında Erasmus+ Öğrenci Öğrenme Hareketliliği kapsamında yurtdışındaki anlaşmalı kurumlara yerleştirilenler bulunmaktadır. Benzer şekilde, öğrencilerimiz örneğin Wirtschaftskanzlei GvW Graf von Westphalen (Almanya) gibi hukuk büroları ve Belçika  Ghent Üniversitesi Kriminoloji ve Suç Politikası Enstitüsü gibi kurumlarda Erasmus+ Staj Hareketliliği kapsamında staj yapma imkanı da bulmaktadırlar.

Güncel olarak Erasmus+ anlaşmamız bulunan kurumlar şu şekildedir:

1.     Gottfried Wilhelm Leibniz Universitat Hannover (Almanya)

2.     Mykolas Romeris University (Litvanya)

3.     Riga Graduate School of Law (Letonya)

4.     Salzburg University (Avusturya)

5.     Transilvania University (Romanya)

6.     Universita degli Studi Suor Orsola Benincasa (İtalya)

7.     University of Bialystok (Polonya)

8.     University of Lisbon(Portekiz)          

9.     University of Rouen Normandy (Fransa)

10.  University of Ruse Angel Kanchev (Bulgaristan)

11.  University of Salerno (İtalya)

12.  University of Szczecin (Polonya)

13.  University of the Peloponnese (Yunanistan)

 

Erasmus+ Programı kapsamında sadece öğrenciler değil, öğretim üyeleri de değişim imkanlarından faydalanmaktadır. Bu kapsamda öğrencilerimiz de Erasmus+ Öğretim Elemanı Ders Verme Hareketliliği kapsamında fakültemizi ziyaret eden akademisyenlerden ders alma alabilmektedir. 

Fakültemizin uluslararası işbirlikleri, Erasmus+ Programı ile sınırlı değildir. İsviçre’de yer alan Fribourg Üniversitesi ile ikili anlaşma protokolümüz bulunmaktadır. Hem Erasmus+ anlaşmalarının kapsamının genişletilmesi için Avrupa üniversiteleriyle hem de ikili anlaşmalar yapılması için İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki üniversitelerle görüşmeler devam etmektedir.