Mezun Olduğunda İş Olanakları

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler esas itibarıyla bir kariyer alanıdır. Mezunlarımız, akademik kariyer yapmak, seçkin devlet kurumlarında görev almak, uluslararası örgütlerde, siyasi partilerde, medya kuruluşlarında veya uluslararası yapılanmaya sahip özel sektör kuruluşlarında çalışmak gibi birçok seçeneğe sahip olacaklardır.  

Disiplinler arası bir yöntemle eğitim alarak bölümümüzden mezun olacak öğrencilerimizin bir kısmı eğitimlerini yurtiçinde veya yurtdışında lisansüstü seviyede sürdürmeyi tercih edebilirler. Master ve Doktora yaparak akademik hayata katılmak isteyecek öğrencilerimiz, ülkemizin ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden kabul almalarını sağlayacak seviyede bilgi ve donanıma sahip olacaklardır. 

Mezun olur olmaz devlet kurumlarında çalışarak kariyer yapmayı düşünecek öğrencilerimizin, Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı gibi kurumların yüksek seviyede rekabet içeren giriş sınavlarında başarılı olmalarını sağlamaya yönelik özel hazırlık çalışmaları yapılacaktır.  

Bölümümüzü başarıyla tamamlayan öğrencilerimizin bir kısmı Birleşmiş Milletler ve ona bağlı UNESCO, UNICEF, UNHCR, UNDP, FAO, Dünya Bankası gibi uluslararası örgütlerde; ülkemizdeki siyasi partilerde; seçkin medya kuruluşlarında; yurt içinde ve yurtdışında faaliyet gösteren sivil toplum ve düşünce (“think tank”)  kuruluşlarında “uzman” veya “danışman” olarak görev üstlenebilirler.  

Bölümümüz öğretim üyelerinin bu gibi kurum ve kuruluşlarla uzun yıllara dayanan ortak çalışmaları süresince edindikleri bilgi ve tecrübe birikimleri, mezunlarımızın iş ve kariyer sahibi olma girişimlerinde daha avantajlı konumlarda olmalarına olanak sağlayabilecektir. 

Bir kısım mezunumuz ise Fakültemizdeki İşletme ve Ekonomi Bölümlerinden seçecekleri dersler sayesinde edinecekleri bilgiler ve donanımlarla, özel sektör alanında uluslararası düzeyde iş yapan şirketler, bankalar ve finans kurumlarında ve yurtdışı temsilciliklerinde çalışmayı tercih edebilirler.  

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler özellikle son yirmi yılda öğrenciler arasında en popüler konumda olan bölümlerden biri olmuştur. Bölümümüz, MEF Üniversitesinin fiziksel ve teknik alt yapısı ve yüksek düzeyli akademik kadrosu ile bu alana ilgi gösteren öğrencilerimize dünyada verilen ileri seviyede eğitim-öğretim verme imkanına sahiptir.  

Üniversitemizin sunduğu zengin imkanların yanı sıra, tüm dünyadaki prestijli eğitim kurumlarıyla yapılan uluslararası değişim programı anlaşmalarından yararlanarak, bilgi ve birikimlerini daha da çeşitlendirecek olan öğrencilerimizin istedikleri alanlarda ve kurumlarda yüksek nitelikli iş ve kariyer sahibi olmaları mümkün olacaktır.